רקע

המציאות המורכבת בארץ ישראל מציבה אתגרים וקונפליקטים קשים מאד בפני כל חייל, שוטר, קצין ומתיישב ברחבי יהודה ושומרון. מצד אחד החיים או השירות באזורים אלו מעמידים אותם בפני סכנות ואיומים יומיומיים מצד האוכלוסייה הערבית שמקצינה את מעשי הטרור המגובה על ידי ארגונים ערבים בינלאומיים ולעיתים גם על ידי ארגוני שמאל קיצוניים הממומנים על ידי האיחוד האירופי וממשלות באירופה. ומצד שני, אפשרויות ההתגוננות של החייל, שוטר או מתיישב במסגרת החוק הישראלי הינה מוגבלת מאד,כמו גם שרי הממשלה ואלופי צה"ל נרתעים להגיע למדינות מסוימות מחשש שיעצרו על שותפותם בממשלה שמפעילה את צה"ל להגנה על ישראלים מפני איומים קיומיים.
מציאות זו גורמת לחיילים, שוטרים ואזרחים לחשוש שוב ושוב בטרם יגיבו לאיום על חייהם, או חייהם של אזרחים אשר הם מופקדים על ביטחונם, חשש שגבה פעמים רבות מידי חיים של חיילים ושוטרים שאילולי היו מהססים או חושבים פעם שנייה על ההשלכות המשפטיות של התגובה בה הם נדרשים להגיב למעשה הטרור,סביר להניח שהיו נותרים בחיים.

 

הקמה

ארגון חוננו הוקם בראשית שנת תשס"ב (2002) על ידי שמואל מידד (זנגי) לאחר שנתקל בעצמו כחייל וכתושב חברון מזה כ 30 שנה, במציאות הביטחונית הקשה מחד, ואת המדיניות הנוקשה מצד מערכת אכיפת החוק מאידך, דבר שלכל הדעות סיכן את חיי החיילים והתושבים בעיר, ולצערנו, גם גבה חיים של עשרות חיילים תושבים ואזרחים בעיר.
הארגון הוקם במטרה לתת הגנה משפטית לכל חייל, שוטר או אזרח יהודי שמוצא את עצמו בוקר אחד במציאות קשה שבה נאלץ להגיב או לטפל במקרה מסוים בו הוא נאלץ לעמוד מול ההתלבטות הקשה בין הגנה על חייו, חיי פקודיו, או אזרחים אשר הוא מופקד על ביטחונם, לבין עמידה מול מערכת המשפט, ובחר בחיים.

 

מה פירוש השם “חוננו”

את הפסוק “חננו ה’ חננו כי רב שבענו בוז”, כתב דוד המלך בספר תהילים, כתפילה ותחנון לבורא עולם שיחון אותנו ויגאלנו.

 

פעילות

בחוננו אנו מלווים את הנזקקים לשירותנו בכל השלבים החל משלב הזימון לתחנת המשטרה, המעצר, החקירה, ביקורי עצורים בבתי המעצר, הגשת כתב אישום, ניהול המשפט, ובמידה וישנה הרשעה ועונש מאסר, גם את תקופת המאסר, בנוסף העמותה מלווה ומכווינה את משפחות הנחקרים והעצורים בכל המידע הנחוץ להם כדי לעבור את התהליך בצורה חלקה ורגועה, את האסירים הארגון מלווה באופן פרטני על ידי קשר שוטף של מחלקת אסירים בה האסירים מוצאים מענה לבעיות השוטפות שבהם הם נתקלים כדוגמת עתירות אסיר, ביקורים, מעבר כלא, הכנסת ציוד וכו' וכו', גם בני המשפחה והילדים שביום אחד המשפחה הופכת ל "חד הורית" וקשיי החינוך והפרנסה נופלים על כתפי האם בלבד זוכים לסיוע משפטי על פי הצורך.
לשירותינו עומדים עורכי הדין מהשורה הראשונה המתמחים בתחום ומכירים את מערכות המשפט היטב ובעלי ניסיון רב בתיקים מסוג זה. כשכל השירותים ניתנים על ידי הארגון ללא עלות מצד העציר והמשפחות, גם אם ההליך נמשך ימים רבים ובערכאות מחוזיות ועליון, שכידוע עלותן גבוהות ביותר.

לצורך תפעול המערך המורכב הזה, הכולל עשרות רבות של שיחות ביום, הארגון מפעיל מוקד חירום משפטי 24 שעות ביממה על מנת לרכז את המאמצים הנרחבים בצורה המקצועית ביותר.

הארגון סייע עד היום לכ 18.000 עצורים, והוא הארגון היחיד בתחום.

 

פרסים

הארגון קיבל בשנת תשע"ג (2013) את פרס מגן "כנס רמלה בין ישראל לעמים" על פועלו,מעשיו ומסירותו למען שמירת הצביון היהודי במדינת ישראל.

 

בתמונה: מעמד קבלת הפרס, באמצע יו"ר הארגון מר שמואל (זנגי) מידד, משמאל, עו"ד עדי קידר, יועץ משפטי לעמותה.

 

טקס קבלת מגן כנס רמלה