"אם חוקרי המשטרה עצמם לא מקיים את החוק כיצד הם דורשים לאכוף זאת על אחרים?"

תלונה חריפה הוגשה למח"ש ע"י עורך הדין רחביה פילץ מטעם הארגון נגד קציני המפלג לפשיעה לאומנית, שלמרות שהוסרה מניעת המפגש לעצור הנמצא בחקירות שב"כ, הצליחו חוקרי המשטרה למנוע מעורכי דינו לפגוש אותו לתקופה של 12 שעות נוספות, וזאת באמצעות תרגילים שונים.

"פניתי לקצין החקירות יניב פיאמנטה, אך להפתעתי נאמר לי פתאום כי לא תתאפשר פגישה עם העצור עד לסיום פעולת החקירה אותה החלו לבצע שוטרי ימ"ר ירושלים", סיפר עו"ד פילץ.

לאחר שהחוקר סירב לאפשר את כניסתו לפגישה עם העצור, מיהר עו"ד פילץ להכין ערר דחוף אשר הוגש בשעה 2:00 בלילה לבית משפט השלום בירושלים. עו"ד פילץ נאלץ להעיר את מזכירת בית המשפט אשר העירה את השופט התורן בכדי לדון בבקשה הדחופה.

אולם כאן לא הסתיימה הפרשה. בעוד שבבית המשפט החל להתנהל הליך הערר, פנה החוקר פיאמנטה שוב לעו"ד פילץ ואמר לו כי הסתיימה פעולת החקירה, אך העצור הוחזר למתקן המעצר קישון שבצפון, ורק שם תתאפשר פגישה איתו, פיאמנטה אפשר לעצור לשוחח עם עו"ד פילץ באופן טלפוני אך לרגעים ספורים בלבד, וזאת כאמור כשלוש שעות לאחר שכבר הסתיימה מניעת המפגש, בעקבות תרגילי המשטרה התאפשרה כניסתו של עורך דין לעצור רק היום בשעות הצהריים, שכן ממתקן המעצר בקישון הועבר העצור בשעות הבוקר המוקדמות לבית המשפט המחוזי בלוד שם נידון ערר בעניינו.

"השוטרים הפרו את החוק ואת זכויות העצור ברגל גסה ובכוונת מכוון, תוך זלזול רב בעורכי הדין", כתב עו"ד פילץ. "אציין כי תרגילי חקירה כנגד עו"ד הינו דבר פסול וחמור, כמו כן, לבד מכך יש במעשי החוקרים הפרה בוטה של זכות ההיועצות עם עו"ד, נזכיר כי בית משפט העליון הרחיב רבות בדבר הצורך החיוני במפגש עצור עם עורך דינו, במקרה דנן החשיבות כפולה ומכופלת שכן העצור מזה תשעה ימים נחקר מבלי שניתן לעורך דינו לפגוש אותו ומבלי שהיה אפשר לפקח שזכויותיו נשמרו, אבקשכם לטפל באירוע זה בכל חומרת הדין, ולמצות עם השוטרים הסוררים את הדין".

"משטרת ישראל התנהגה בצורה בלתי חוקית", אומר בתגובה עו"ד פילץ, "מעשים כגון אלו מערערים את כל התשתית המוסרית של המשטרה לדרוש את אכיפת החוק. אם חוקרי המשטרה עצמם לא מקיים את החוק כיצד הם דורשים לאכוף זאת על אחרים?".

"המשטרה רומסת ברגל גסה את זכויות החשוד", אומר בתגובה לדברים עו"ד יוסי לין המייצג את העצור מטעם ארגון חוננו. "לאחר שהחשוד היה במניעת מפגש עם עו"ד במשך ימים ארוכים, הרי שכשהמניעה הוסרה בשעת לילה מצאה המשטרה תחבולה להאריך את איסור המניעה, אני רואה בחומרה רבה את העובדה שהמשטרה לא אפשרה לחשוד להיפגש עם עו"ד בטרם תעשה את את פעולת החקירה".
Screenshot_2014-05-29-21-29-34
Screenshot_2014-05-29-21-29-44

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים