דיון בערעור שהגישו בעלי בית הדפוס 'צבעי הקשת': "לא ביצענו אפליה"

היום יתקיים דיון בערעור שהגישו בעלי דפוס 'צבעי הקשת' לביהמ"ש המחוזי באר שבע על פסה"ד בו חויבו לפצות את האגודה לזכויות הפרט. בערעור טענו הבעלים: לא ביצענו הפליה, פעלנו לפי חופש הדת, המצפון והעיסוק. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את בית הדפוס "מקווים שביהמ"ש יקבל את הטענות".

היום בשעה 15:00 יתקיים דיון בביהמ"ש המחוזי באר שבע בערעור שהגישו בעלי בית הדפוס 'צבעי הקשת' על החלטת שופטת ביהמ"ש השלום אורית ליפשיץ לחייבם לפצות את האגודה לזכויות הפרט, בגין הפלייה אסורה. בעלי בית הדפוס נדרשו לשלם לאגודה את סכום התביעה וכן לשלם את סכום הפיצוי המקסימלי הקבוע בחוק. בערעור טענו בעלי הדפוס כי פעלו בהתאם לחופש הדת, המצפון והעיסוק, והצביעו על כשלים בפסיקת ביהמ"ש המחוזי.

בערעור, אותו הגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, נכתב כי השאלה המהותית בהליך המדובר היא האם ראוי וניתן לכפות על בעל עסק דתי "לייצר מוצר בניגוד לאמונתו, ערכיו, רגשותיו וציווי דתו". עוד נכתב כי פסיקת ביהמ"ש העמידה בפני המערערים דילמה של "או לחם או תורה".

עוד נכתב בערעור כי פסה"ד יוצר כפייה חילונית של הנרטיב הלהט"בי על אנשים דתיים ופוגע בחופש הדת והעיסוק במגזר הפרטי. בנוסף, בערעור נכתב כי ביהמ"ש שגה בפרשנותו לחוק איסור ההפליה במקרה של בית הדפוס. הבעלים טענו כי הזכות לא לבצע עבודה המנוגדת לאמונתן היא זכות הציבור הדתי בכללותו, על בסיס זכויות הפרט.

גם עקרון הסובלנות הוזכר בערעור, ונטען כי "ברור שבעלים של אטליז לא יזמינו עיצוב ממעצבת צמחונית, ושחברי מפלגת 'נעם' לא יבקשו להדפיס פליירים של 'איש + אישה =משפחה' בבית דפוס של להט"בים, ושאנשי ימין לא ידפיסו פליירים לזכרו של רחבעם זאבי ז"ל בבית דפוס של ערבי מוסלמי ושהורה שכול לא יחויב לספק שירותי במה לערב זיכרון משותף לחללי ישראל ופלסטין".

בסיכום הערעור נכתב כי ביהמ"ש כפה על המערערים לעבור על איסורי דת, וכי ביהמ"ש שגה בהחלטתו כי המערערים הפלו את המשיבה, שכן לא היתה הפליה אלא התנגדות אידיאולוגית. כמו כן לא תיתכן הפליה מחמת זהות מינית עבור ארגון שאין לו זהות כזו, אלא זהות אידיאולוגית בלבד. כאמור, מחר יתקיים הדיון הראשון בערעור.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את המערערים בעלי הדפוס מסר "הערעור נסמך על טענות טובות וחזקות, אנו מקווים ומאמינים כי ביהמ"ש המחוזי יקבל את הטענות ויהפוך את פסיקת ביהמ"ש השלום".

לאחר הערעור, אחד מבעלי בית הדפוס הביע תקווה כי ביהמ"ש יקבל את הערעור שהוגש "התקיים היום דיון בנושא שלנו, נגד הפסיקה שביהמ"ש החליט שאנו אמורים כן לבצע עבודות בניגוד לאמונתנו הדתית. אנחנו רואים בזה בעיה ועל כן הגשנו את הערעור. מקווים שבעז"ה הדברים יעברו לצידנו ועם ישראל יצא בעל זכות בכל הסיפור הזה".

עו"ד יאדו הדגיש כי "הדין איתנו, הצדק איתנו, ואנו מקווים שביהמ"ש ידע לעצור את המטוטלת של החירות הלהט"בית במקום הנכון. לא לגרום להקצנה בחירויות יתר ובשוויון יתר, אלא לשמור על חברה מאוזנת שיכולה לחיות יחד. בלי פגוע ולדכא האחד את השני אלא לחיות אחד לצד השני, בפרט כשמדובר כאן במדינה יהודית. קשה לעכל שעושים פה כפייה להטב"ית נגד אנשים שומרי תורה ומצוות. הפגיעה בעוצמה ובחוסן החברתי והביטחוני של המדינה ניכרת, ממשמשת ובאה, זהו תמרור אזהרה שאני מקווה שביהמ"ש ישכיל להבחין בו ולקבל את הערעור".

מצורפים סינקים של עו"ד יאדו ואחד מבעלי בית הדפוס. באדיבות חננו

Call Now Button