דרישה מרוה"מ: פתח בחקירת רצח דסטאו ביסט הי"ד

חדשות

עקבו אחרינו

רשימת תפוצה

אם ברצונך להכנס לרשימת התפוצה שלנו אנא הרשם כאן:

מאמרים האחרונים

2 קטינים נעצרו במהלך פינוי מאחז ביצהר – שוטר מג"ב תועד מכה בנשקו בראש אחד מהמוחים כוחות גדולים של מג"ב, צה"ל ויס"מ מפנים החל משעות הבוקר המוקדמות מבנה במאחז סמוך ליישוב יצהר בשומרון. במהלך הפינוי עצרו הכוחות שני קטינים כבני 16 ו-14, בחשד להפרת צו שטח צבאי סגור. עו"ד נתי רום מסייע לעצורים מטעם ארגון חוננו. הפינוי החל בסמוך לשעה 6:00 בבוקר, והכוחות טרם הצליחו לפנות את אחד מהנערים אשר מתבצר באמצעות מתקן מיוחד במבנה. הכוחות פועלים במקום במשך שעות ארוכות עם כלי פריצה ומנסים לחלץ את הנער מהמתקן. מסביבם עשרות תושבים שבאו למחות כנגד הפינוי. התושבים מדווחים על אלימות מצד כוחות הביטחון. באחד מהמקרים תועד שוטר מג"ב מכה באמצעות נשקו את אחד מהתושבים שהגיעו למחות במקום. לפחות 3 מהתושבים נפגעו מאלימות כוחות הפינוי.

[16:09, 24.6.2021] הלל שליט: ארגון חוננו בדרישה מראש הממשלה נפתלי בנט: להורות על פתיחת חקירת שב"כ בגין הירצחו של דסטאו ביסט הי"ד ברמלה, ע"י רוכבי אופניים ערבים. "המשפחה עומדת בפני שוקת שבורה, למשטרה אין תשובות".

ארגון חוננו שלח מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט בבקשה לפתוח בחקירת הירצחו של דסטאו ביסט הי"ד, על ידי רוכבי אופניים ערבים ברמלה. במכתב צויין כי המשטרה התעכבה בחקירת הרצח, וכעת מבקשת המשפחה לעשות הכל בכדי להעמיד את המחבלים לדין.

במכתב תואר דסטאו, בן 74 תושב רמלה, הי"ד כיהודי דתי הדור פנים, בן למשפחה שורשית מאתיופיה. בשנת 1984 החל עם משפחתו את מסע העלייה לארץ ישראל, במהלכו נפטרו הוריו ושלושה מאחיו. בשנת 1991 השלים את המסע ועלה לארץ במסגרת מבצע שלמה.

הפיגוע אירע לפני שלושה שבועות, עת המתין דסטאו עם זוג אורחים בתחנת האוטובוס הסמוכה לביתו. "לפתע הגיחו למקום בשעטה שני בני מיעוטים בשנות העשרים לחייהם כשהם רכובים על אופניים חשמליות מאסיביות, ופגעו בכוונה תחילה במנוח", כך במכתב.

דסטאו נפגע, עף מספר מטרים מעוצמת המכה ונחת על ראשו. המחבלים הסתובבו עם אופניהם וניסו לדרוס אף את בני הזו, אורחיו של דסטאו. לאחר מכן נמלטו חזרה אל השכונה ממנה באו.
עוברי אורח התקשרו לכוחות הביטחון ודיווחו על פיגוע דריסה. דסטאו פונה באמבולנס לבית החולים כשהוא סובל מפגיעת ראש קשה.

בבוקר למחרת הפיגוע פנו בני המשפחה לתחנת המשטרה עם הזוג שהיה עד לדריסה, בבקשה להתלונן ולהעיד. שוטרי התחנה כלל לא ידעו במה מדובר, ורק בשעות אחה"צ נלקחה מהם עדות. "לצערנו, מתברר שלמרות חומרת האירוע ודיווח על פיגוע מכוון – המשטרה המקומית משכה לכאורה את ידיה, וכלל לא חקרה את הפיגוע", נטען במכתב.

עוד תואר כי "גרירת הרגליים מחקירה ממצה כפי הראוי המשיכה לאורך זמן רב גם בימים לאחר מכן". כשלושה שבועות לאחר מכן לא עמדו לו כוחותיו של דסטאו, והוא נפטר מפצעיו. במהלך התקופה פנו בני המשפחה שוב ושוב למשטרה, שם נאמר להם כי הוקם צוות חקירה מיוחד לשם חקירת האירוע, אך עוד אין קצה חוט.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את בני המשפחה ביקש מראש הממשלה "להורות על פתיחת חקירת שב"כ והפניית כל המשאבים הנדרשים לשם לכידת המחבלים והשבת תחושת הביטחון המינימלי של אזרחי ישראל הנאמנים".
[14:26, 27.6.2021] הלל שליט: האם ביהמ"ש העליון יחייב את השב"כ להעביר להגנה פרטים על 'האמצעים המיוחדים' בחקירות דומא?

נפתח שלב הערעור בבית המשפט העליון בבקשת עורכי דינו של עמירם בן אוליאל לקבל לידם חומרים הקשורים לעינויים בתיק דומא, המצויים בידי הפרקליטות. עו"ד אביגדור פלדמן "מעולם אמצעים כאלה לא היו במרכזו של דיון משפטי".

הבוקר (א') התקיים דיון בבית המשפט העליון בבקשתם של עורכי דינו של עמירם בן אוליאל לחשוף חומרים חסויים הנמצאים בידי הפרקליטות, הנוגעים לחקירות הצורך והעינויים אותם עבר בן אוליאל. עו"ד אביגדור פלדמן ועו"ד יהושוע רזניק, המייצגים את בן אוליאל, ביקשו את החומרים על מנת להוכיח כי הפעלת חקירות אלו נעשתה בניגוד לחוק.

במהלך הדיון טען עו"ד אביגדור פלדמן כי "העינויים הופעלו לשם מטרה אחת – קבלת הודאה". עוד הוסיף כי "מעולם אמצעים כאלה לא היו במרכזו של דיון משפטי".

אחד החומרים המבוקשים הינו מסמך מפורט המתאר את מהלך חקירות הצורך והעינויים אותם עבר בן אוליאל. בידי ההגנה ישנו מסמך מקוצר, פרפרזה, שלטענת עורכי הדין לא משקף את שהתנהל בחדר החקירות במציאות.

בפרקליטות טענו כי המסמך המפורט נמצא תחת חיסיון, אולם השופט ג'ורג' קרא טען כי הניסוח בתעודת החיסיון כוללני ביותר, ולא כולל בתוכו את מסמך העינויים המפורט. השופט ביקש לקבל לידיו את המסמך המלא, כדי לערוך השוואה בינו ובין הפרפרזה שקיבלה ההגנה, ולהבין האם הפרפרזה משקפת את המסמך המקורי.

עוד ביקשו עורכי הדין לקבל לידיהם תיעוד של פגישת ראשי השב"כ והפרקליטות בטרם הפעלת חקירות העינויים, פגישה אותה מזכיר רז נזרי בראיון לתכנית עובדה, וכן חומר חסוי שהוצג בבקשות הארכת מניעת המפגש עם עו"ד שהושת על בן אוליאל.

החלטתו הסופית של השופט תינתן בהמשך.

Call Now Button