האם ביהמ"ש העליון יחייב את השב"כ להעביר להגנה פרטים על 'האמצעים המיוחדים' בחקירות דומא?

חדשות

עקבו אחרינו

רשימת תפוצה

אם ברצונך להכנס לרשימת התפוצה שלנו אנא הרשם כאן:

מאמרים האחרונים

2 קטינים נעצרו במהלך פינוי מאחז ביצהר – שוטר מג"ב תועד מכה בנשקו בראש אחד מהמוחים כוחות גדולים של מג"ב, צה"ל ויס"מ מפנים החל משעות הבוקר המוקדמות מבנה במאחז סמוך ליישוב יצהר בשומרון. במהלך הפינוי עצרו הכוחות שני קטינים כבני 16 ו-14, בחשד להפרת צו שטח צבאי סגור. עו"ד נתי רום מסייע לעצורים מטעם ארגון חוננו. הפינוי החל בסמוך לשעה 6:00 בבוקר, והכוחות טרם הצליחו לפנות את אחד מהנערים אשר מתבצר באמצעות מתקן מיוחד במבנה. הכוחות פועלים במקום במשך שעות ארוכות עם כלי פריצה ומנסים לחלץ את הנער מהמתקן. מסביבם עשרות תושבים שבאו למחות כנגד הפינוי. התושבים מדווחים על אלימות מצד כוחות הביטחון. באחד מהמקרים תועד שוטר מג"ב מכה באמצעות נשקו את אחד מהתושבים שהגיעו למחות במקום. לפחות 3 מהתושבים נפגעו מאלימות כוחות הפינוי.

נפתח שלב הערעור בבית המשפט העליון בבקשת עורכי דינו של עמירם בן אוליאל לקבל לידם חומרים הקשורים לעינויים בתיק דומא, המצויים בידי הפרקליטות. עו"ד אביגדור פלדמן "מעולם אמצעים כאלה לא היו במרכזו של דיון משפטי".

הבוקר (א') התקיים דיון בבית המשפט העליון בבקשתם של עורכי דינו של עמירם בן אוליאל לחשוף חומרים חסויים הנמצאים בידי הפרקליטות, הנוגעים לחקירות הצורך והעינויים אותם עבר בן אוליאל. עו"ד אביגדור פלדמן ועו"ד יהושוע רזניק, המייצגים את בן אוליאל, ביקשו את החומרים על מנת להוכיח כי הפעלת חקירות אלו נעשתה בניגוד לחוק.

במהלך הדיון טען עו"ד אביגדור פלדמן כי "העינויים הופעלו לשם מטרה אחת – קבלת הודאה". עוד הוסיף כי "מעולם אמצעים כאלה לא היו במרכזו של דיון משפטי".

אחד החומרים המבוקשים הינו מסמך מפורט המתאר את מהלך חקירות הצורך והעינויים אותם עבר בן אוליאל. בידי ההגנה ישנו מסמך מקוצר, פרפרזה, שלטענת עורכי הדין לא משקף את שהתנהל בחדר החקירות במציאות.

בפרקליטות טענו כי המסמך המפורט נמצא תחת חיסיון, אולם השופט ג'ורג' קרא טען כי הניסוח בתעודת החיסיון כוללני ביותר, ולא כולל בתוכו את מסמך העינויים המפורט. השופט ביקש לקבל לידיו את המסמך המלא, כדי לערוך השוואה בינו ובין הפרפרזה שקיבלה ההגנה, ולהבין האם הפרפרזה משקפת את המסמך המקורי.

עוד ביקשו עורכי הדין לקבל לידיהם תיעוד של פגישת ראשי השב"כ והפרקליטות בטרם הפעלת חקירות העינויים, פגישה אותה מזכיר רז נזרי בראיון לתכנית עובדה, וכן חומר חסוי שהוצג בבקשות הארכת מניעת המפגש עם עו"ד שהושת על בן אוליאל.

החלטתו הסופית של השופט תינתן בהמשך.

Call Now Button