הרס לשם הרס

עו"ד יאדו מ'חוננו' פנה למג"ב בעקבות מה שנראה כמדיניות חדשה במסעי ההרס ביו"ש – קבירת ציוד באדמה: "נפנה למח"ש". זו הפעם השניה בתוך חודשיים קוברים כוחות הביטחון רכוש מתיישבים בעפר, ללא סיבה הנראית לעין.

מסתבר שכוחות שביצעו את ההרס הנחרב במעוז אסתר שעל יד כוכב השחר לא הסתפקו בהריסת חמישה בתי משפחות צעירות. התושבים נדהמו לראות טרקטור פונה לעבר אחד הרכבים שעמד בצד הכביש, הופך אותו על גגו, ומערים עליו ערימות עפר. מדובר ברכב תקין של אחד הבחורים במקום, שכעת ניזוק קשות והוא לא ניתן לנסיעה. האירוע תועד באופן מלא על ידי אחד המתיישבים, וניתן להבחין באופן ברור כיצד הרכב לא מהווה שום הפרעה לכוחות במקום.

אירוע זה מתחבר לאירוע דומה שהתרחש במהלך מסע ההרס הקודם של המנהל – בגבעת קומי אורי על יד יצהר. גם שם לאחר ההרס קברו את חלקי המבנה שנהרסו. נראה כי מסתמנת שיטה חדשה של המנהל בשדרוג ההרס וענישת המתיישבים. בעקבות המקרה ביצהר, שלח עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו תלונה בשם המשפחה למחלקת פניות הציבור בפיקוד מרכז, אך בדברי התגובה של יועמ"ש יו"ש, סא"ל להט שמש, הוא לא הצליח לשמוע תשובה ברורה לשאלתו האם היתה הצדקה מסויימת בגינה גרמו נזק רב לחלקי המבנה בקבורתם בעפר.

תמונת הרכב קבור באדמה. באדיבות המצלם

הרכב ההרוס לאחר שחולץ. באדיבות המצלם

תיעוד הפיכת הרכב על ידי הכוחות. קרדיט: גאולת ציון

גם במקרה הנוכחי פנה עו"ד יאדו שנית ליועמ"ש יו"ש בשאלה האם מדובר בפרקטיקה חדשה בה קוברים רכוש: "השאלה מתחדדת נוכח העובדה שהיום 15.6.20 קברו כוחות מג"ב רכב במעוז אסתר. כעת מתעוררת השאלה אם מדובר בפרקטיקה של קבירת רכוש, שכן קשה להאמין כי קבירת הרכוש בשני אירועים נפרדים וסמוכים בזמן היתה צירוף מקרים". עוד הוסיף עו"ד יאדו "אבקש אפוא לדעת האם הינך עומד מאחורי פרקטיקה זו כפי שהתבטאה בשני הפינויים הנדונים, ורואה בה פרקטיקה חוקית, או אם בכוונתך להכווין את הכוחות לחדול מהתנהלות זו".

בתגובה לאירוע, הגיבו במנהל האזרחי בטענה מוזרה לפיה הסיבה להפיכת וקבורת הרכב היא העובדה שלוחית הרישוי היתה בתוך הרכב לצד מיכל סולר: "בניגוד לנטען, מדובר בגרוטאה לא חוקית אשר עמדה בצד הדרך והיוותה גורם מאיים ביטחוני על כוחות הביטחון בשל חשש להצתה. הזזתה וכיסויה בחול בוצעו בהתאם לסמכויות ולנהלים".

עו"ד יאדו השיב לדברים: "התמונות מדברות בעד עצמן ומעידות על הרס לשמו. הטענה של המנהל כי הרס הרכב נעשה בשל חשד לקיומו של מיכל סולר ברכב היא טענה מופרכת, אשר בכל מקרה לא היה בה כדי להקים אלא סמכות לערוך חיפוש ברכב. בכוונתנו להגיש תלונה למח"ש על מכלול ההיבטים הלא חוקיים שבהתנהלות המנהל, לרבות הגיבוי מלמעלה, בתואנות שאינן מן הדין לפעולת ההרס, שהיא לא היחידה מסוגה בזמן האחרון. הפיכת הרכב על ידי הטרקטור היא על פני הדברים פיגוע שנאה שבוצע במדים"

עוד הוסיף: "האלימות של רשויות האכיפה נגד חרדים ונגד מתיישבים היא תופעה גלויה, שמדי יום ביומו מגיעה לשיאים חדשים. הפיכת הרכב על ידי הטרקטור היא על פני הדברים פיגוע שנאה שבוצע במדים, אך לא נראה כי במסגרת רשויות האכיפה קיימים גורמים מרסנים כך שהגדרים נפרצים והולכים"

לכתבה באתר מקור ראשון

Call Now Button