התנהלות המשטרה בחקירתו של הרב דרור אריה כלל לא נחקרה

מח"ש סגרה את התלונה על הפגיעה החמורה בזכויותיו של הרב דרור אריה בעת חקירתו במצעד הגאווה לפני כחצי שנה, זאת מבלי שבוצעו פעולות חקירה כלשהן. בין היתר עוכב הרב אריה שעות רבות ונערך חיפוש לא חוקי במכוניתו. עו"ד משה פולסקי מחוננו הגיש ערר על סגירת התלונה "התנהלות המשטרה מזכירה התנהלות משטרים אפלים"

חרף תלונה מפורטת שהוגשה למח"ש וליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לחקור את התנהלות המשטרה בעת עיכובו של הרב דרור אריה במצעד הגאווה לפני כחצי שנה, שכללה תלונות ובקשה לפתוח בחקירה על החלטות הדרג הפיקודי והפרת זכויותיו של הרב אריה באופן חמור – מח"ש סגרה את התיק מבלי לפתוח כלל בחקירה.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג את הרב אריה הגיש ערר על החלטת מח"ש לסגור את התיק, למנהל מחלקת עררים בפרקליטות המדינה, תוך שהוא מציין כי "התנהלות המשטרה בעניין בו הוגשה התלונה, מזכירה התנהלות של משטרים אפלים".

המעצר בוצע לפני כחצי שנה, בזמן מצעד הגאווה בחוף תל אביב. הרב דרור אריה הזמין הטסת רחפן עם שלט שעליו כתוב 'אבא+אמא = משפחה', מחברה מסחרית המבצעת פרסומים באמצעות הטסת רחפן כדבר שגרתי. בעקבות זאת עוכב הרב אריה לחקירה, ביום שישי, למשך שעות רבות.

קרדיט תמונות – יהודה חנימוב

למרות התלונה שהוגשה למח"ש וליועמ"ש על הפרות החוק של השוטרים בעיכוב הרב אריה, מח"ש כלל לא פתחה בחקירה. בניגוד לחובתה על פי חוק, מח"ש לא ערכה כל חקירה בעניין התנהלות המשטרה במהלך מעצרו, זאת למרות הפגיעה האנושה בחירות, בחופש התנועה ובחופש הביטוי של הרב אריה, המהוות זכויות חוקתיות בכל מדינה דמוקרטית. בנוסף עבירות פליליות שביצעו השוטרים על פי הוראות פיקוד המשטרה כלל לא נחקרו, וכאמור התלונה נסגרה. עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו המייצג את הרב אריה הגיש ערר לפרקליטות המדינה בבקשה לפתוח בחקירה יסודית על נסיבות המקרה.

במכתב תקף עו"ד פולסקי את התנהלות המשטרה "לא ייתכן כי אדם ייעצר ברחובה של עיר לאחר ששוטרים מקבלים הנחיה לבלוש אחריו, לפגוע בפרטיותו, לעכב אותו לפגוע בחירותו ללא כל עילה נראית לעין, ובפרט שהדבר נעשה תוך פגיעה ממסדית יזומה ומתוכננת בזכויות חוקתיות שלו, לרבות פגיעה בחופש הביטוי וחופש התנועה שלו, ולרבות פגיעה בפרטיותו. ולמרות כל זאת מח"ש לא ראתה לנכון אפילו לפנות למשטרה בבקשה לקבלת החומרים. לא נערכה כל חקירה לא בעניינם של שוטרים פרטניים שביצעו את המעשים, ולא של גורמי הפיקוד המשטרתיים שנתנו פקודות בלתי חוקיות בעליל", כתב עו"ד פולסקי.

לדבריו, לא ניתן שום הסבר ראוי לפעולת העיכוב של הרב אריה "אין כל אינדיקציה בתיק היכן עוכב מרשי ומדוע. ככל ועלה חשד כי מרשי הפר את הסדר הציבורי, מתבקש היה לקבל דו"ח פעולה המציין את מהות החשד. כמו כן, מחומר החקירה עולה כי נתפסו ממצאים שהיו מצויים ברכבו של מרשי, אך אין כל מסמך בתיק המתעד את הגורם שאישר לבצע את החיפוש ברכבו של מרשי או של השוטר שביצע את החיפוש", פירט במכתבו.

"לא התקבל אצלי כל ממצא המתאר את מיקומו של הרכב בו בוצע החיפוש ואת ההצדקה לערוך חיפוש בלתי חוקי ברכבו של מרשי. כמו כן לא התקבל כל תיעוד ממצלמת גוף המתארת את ביצוע המעצר ואת מפגש השוטרים עם מרשי. זאת לאחר שבמכתב התלונה שהגיש מרשי תוארה התנהלות שערורייתית של משטרת ישראל אשר עצרה אדם ללא כל סיבה בעיצומו של יום, ואף פגעה בזכויות חוקתיות שלו", כך במכתב.

בנוסף, טען עו"ד פולסקי כי טענות מח"ש לאי החקירה מופרכות "מנסיבות מעצרו ונסיבות חקירתו, עולות, באופן ברור, אינדיקציות ברורות כי משטרת ישראל על זרועותיה השונות פעלה שלא כדין, ותוך שהיא מבצעת באופן מוסדי, מתוכנן ויזום עבירות פליליות רבות הכרוכות גם בפגיעה אנושה במרשי ובזכויותיו", הסביר בכתב הערר.

"למעלה מכך, התנהלות המשטרה מזכירה התנהלות של משטרים אפלים העוסקים בבילוש וסתימת פיות של אזרחים המבקשים להביע עמדה ערכית מסוימת במרחב הציבורי, ומגייסים לשם כך את המשטרה. מעבר לכך, תשובת מח"ש מעלה תמונה קשה על קיומה של "מדיניות" היעדר אכיפה של כלל גורמי החקירה ביחס לטענות קשות כנגד התנהלותה של משטרת ישראל", נכתב.

"לתדהמתי הרבה קיבלתי השבוע תשובה ממח"ש בה מח"ש אישרה באופן מפורש כי בתיק לא בוצעה כל פעולת חקירה – חרף התלונה המפורטת שהוגשה", קבל עו"ד פולסקי. "הדבר אינו מתקבל על הדעת כי אזרח פונה בתלונה מפורטת בעקבות מעצר מופרך שכלל חיפוש בלתי חוקי ברכבו ואילו מח"ש לא טרחה לעשות כלום, פשוט כלום. למה אנחנו ממנים את הגוף הזה? לשם העמדת פנים כאילו יש איזה גוף שחוקר באופן אובייקטיבי תלונות נגד המשטרה?", תמה.

עוד הוסיף עו"ד פולסקי "בשונה ממקרים אחרים, במקרה הזה אפילו לא הגענו לשלב של טיוח החקירה – פשוט החקירה אפילו לא החלה. מדובר באזרח נורמטיבי לחלוטין שבעיצומו של יום משטרת ישראל פוגעת באופן אנוש בזכויות הכי בסיסיות שלו מבלי שהוא עשה כל עבירה, וזאת רק כי העז להביע מחאה נגד המצעד הפרובוקטיבי המתנהל ברחובה של עיר שלשיטתו של מרשי, המצעד המביד נערך תוך פגיעה וחילול ושל כבוד האדם, ושעל פי פרסומים, שוניםרבים ממשתתפי המצעד המביש מבצעים עבירות פליליות של צריכת סמים ושמא עבירות נוספת, במהלכו. ואת זה משטרת ישראל לא חוקרת, אבל אדם שהעז להביע את מחאתו באופן חיובי תוך הפניה לנורמה בסיסית בדבר הנורמטיביות של משפחה גרעינית כפי המקובל, מדורי דורות, בעולם בכלל ,ובמסורת ישראל המקדשת את מוסד המשפחה בפרט – זוכה לסתימת פיות משטרתית פוגענית".

בסיום הערר, דרש עו"ד פולסקי לפתוח במיידי בחקירה "לאור כל האמור, אבקש לקבל את הערר ולהורות על פתיחת חקירה פלילית יסודית ומקיפה הכרוכה בהפקת מסקנות, וקביעת הנחיות ברורות הצופות פני עתיד. לא ניתן לקבל את הדעת כי משטרת ישראל תפעל ללא כל סמכות ובניגוד גמור להוראות החוק", סיכם עו"ד פולסקי.

Call Now Button