צפו: לקונה מסוכנת בחוק ביהודה ושומרון: מחבל קטין שביצע פיגוע דקירה שוחרר לאחר 58 יום בלבד ממאסר

22.11.17

אמש פנינו לשרת המשפטים איילת שקד בפניה לבצע תיקון חקיקה דחוף בחוק הצבאי החל בשטחי יהודה ושמרון בעקבות לקונה בחוק על פיה לא יוטלו על מחבלים קטינים מתחת לגיל 14 יותר מ-6 חודשי מאסר, חמור ככל שיהיה הפיגוע שיבצעו.

את הלקונה זיהו עורכי הדין של המחלקה האזרחית בארגון בעת שליוו את ורד אדרי, תושבת היישוב בית חגי, אשר הותקפה ע"י מחבל לפני מספר חודשים בצומת הכניסה לקרית ארבע.
המחבל אשר ניסה לדקור את אדרי, קטין כבן 13, שוחרר לאחר 58 יום במאסר בלבד, וזאת בשל הלאקונה בחוק.

"בעת שעמדתי בתחנה הגיע ערבי שחצה את הכביש לעברנו ועורר את חשדי כי מדובר במחבל. אמרתי את תחושתי לנוסעים נוספים שעמדו לידי ואחת הבנות הלכה לעבר עמדת חיילים בקרבת מקום לקרוא להם." סיפרה אדרי את שעברה.

"עוד בטרם הספיקו לקרוא לחיילים התקרב המחבל לעברי כאשר המחבל מסתיר בידו חפץ. הבנתי שמדובר במחבל והחלתי לצעוק. המחבל קפא לרגע שלף סכין והחל לרדוף אחרי האנשים נפוצו לכל עבר אך המחבל דלק אחרי. ברחתי בכל כוחי עד שנחסמתי בגדר תיל שנועד במקורו למנוע פיגועים. באותו רגע שלא היה לי לאן לברוח חשתי שזה סופי. ואז שמעתי ירייה לרגע חשבתי שהמחבל ירה עלי הסתובבתי אחורה וראיתי שהמחבל נפל על הרצפה סמוך אלי. המחבל נורה ע"י חייל שרץ לכיווננו." תיארה אדרי את שעברה.

במכתב שנשלח ע"י עו"ד חיים בלייכר מהארגון אנו קוראים לשרה שקד לפעול על מנת לתקן את הלאקונה באופן דחוף "מבדיקה שערכתי מתברר שהמחבל שוחרר בעסקת טיעון של 58 ימי מאסר בפועל. ו-4 חודשים על תנאי. ההסבר לדבר נעוץ בכך שלפי התחיקה הצבאית הקיימת ביהודה ושומרון העונש המירבי שניתן להשית על מחבלים מגיל 12 עד גיל 14 הינה חצי שנה מאסר. דהיינו נער ערבי שטרם מלאו לו 14 שנה גם אם יאחוז בקלצ'ניקוב וירה למוות בעשרות יהודים, לאחר חצי שנה ישתחרר לביתו "לאחר כבוד".

"פרצה קוראת לרוצח"

בהמשך הפניה מעלה עו"ד בלייכר חשש כי הלקונה תביא לריבוי מחבלים קטינים "גם במקרה דנן לפי האמור בכתב האישום המחבל טרם מלאו לו 14 שנים ועל כן זכה לשחרור בלא שריצה את עונש מאסר כלל מלבד 58 ימי מעצר. מציאות זו הינה בלתי נסבלת בעליל ואף "פרצה הקוראת לרוצח". עמנו ומדינתנו למודה פיגועי טרור ואנו יודעים שהאויב לא בוחל בשום אמצעי ומשדל את אנשיו לפגע בישראלים ככל יכולתם בלי כל התחשבות בגילם. מחבלים שגילם פחות מגיל 14 כבר אינו מראה נדיר. ידיעה זו של האויב בכך שמחבל צעיר חסין מעונש אפילו במקרה של רצח אמוני יביא בהכרח לתופעה של ריבוי מחבלים צעירים. למרבה האבסורד דווקא בשטחי יהודה ושומרון ההגנה מפני מאסר על מחבל קטין מתחת גיל 14 הרבה יותר חזקה ומוחלטת מההגנה אליה זוכה קטין עבריין בישראל הקטנה."

לסיום דרש עו"ד בלייכר לתקן את העניין באופן דחוף "נכון לכתיבת מכתב זה מחבלים קטינים מתחת גיל 14 חיילי טרור של האויב הערבי מקבלים חסינות והגנה מלאה ממאסר ממושך בשונה מהחוק בישראל. המצב הקיים הינו מצב מסוכן ביותר הדורש תיקון מידי של חקיקת המפקד הצבאי בי"וש. אבקש לתקן את העוול ולהחזיר את המחבל שניסה לרצוח את מרשתי וישראלים נוספים חזרה למאסר. הח"מ פונה בשם מרשתי ובשם עשרות נפגעי טרור המלווים ע"י ארגון חוננו בבקשה אישית מכל המכותבים לפעול לתיקון מידי של המצב ושינוי החוק ביהודה ושומרון כך שיתאפשר להטיל מאסר בפועל ממושך על מחבלים אפף בגיל שמתחת גיל 14. תיקון זה הינו בגדר "פיקוח נפש" של ממש." סיים בלייכר את מכתבו.

https://www.facebook.com/rishmi.honenu/videos/1723229424400634/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים