מסמך חושף: "דיאלוג פורה, נהלי עבודה ואינטרסים משותפים" בין צה"ל ל"בצלם"

היום אנו חושפים מסמך המגלה כי בין הפרקליטות הצבאית לארגון השמאל הקיצוני בצלם ישנם "נהלי עבודה משותפים" ו"דיאלוג פורה מתוך ראיית האינטרס המשותף של אכיפה בגין תלונות כנגד חיילי צה"ל".

המסמך נחשף במסגרת משפטו של לוחם מג"ב בן דרי המואשם בהרג ערבי שיידה אבנים בביתוניא. במסמך, קובל סא"ל רונן הירש הפרקליט לעניינים מבצעיים לשעבר, על כך שבצלם הדליף טיוטת מסמך שהעביר להם במסגרת "דיאלוג שוטף" שבוצע בין הצדדים במסגרת חקירת הירי בשני הפורעים הערבים באירוע בביתוניא.

"אני משמש כפרקליט לעניינים מבצעיים קרוב לארבע שנים", כותב סא"ל הירש. "במהלך שנים אלה, העמקנו את הדיאלוג הפורה עם ארגון "בצלם", גיבשנו נהלי פעילות משותפים והקפדנו על נורמות התנהלות ואתיקה ראויות, והכל מתוך ראיית האינטרס המשותף של אכיפה מבצעית אפקטיבית של תלונות המתייחסות לפעילות חיילי צה"ל".

שמואל (זנגי) מידד, מנכ"ל ארגון חוננו המלווה את לוחם מג"ב בן דרי במשפטו ואשר מעניק סיוע משפטי ללוחמי צה"ל הנחקרים בגין פעולותיהם המבצעיות מוסר בתגובה: "המסמך הזה מקומם, ומסביר את היחס החמור של מצ"ח והפרקליטות הצבאית כנגד הלוחמים. אסור לגורם משפטי ממלכתי בשום אופן לשתף פעולה עם גורמי חוץ בכלל, ובפרט אם הם עוינים. במצב דברים זה בו מתברר כי רשויות הצבא פועלות בשיתוף פעולה עם גורמים שבמוצהר עוינים את חיילי אותו צבא, ואשר מגמותיהם גורמות לנפגעים בשטח, אין פלא שהלוחמים חשים תחושות קשות של הפקרה ואין פלא שחיילים רבים לא נותנים אמון במערכת הצבאית. זה ממש גובל בבגידה. וברוח ימים אלה אזכיר את מורשת רבין שהתפלל לעבוד "בלי בג"צ ובלי בצלם".

עו"ד ציון אמיר אשר נשכר ע"י הארגון ומשפחתו של הלוחם בן דרי מסר הערב כי: "במהלך לימוד חומרי החקירה בתיק נחשפנו למסמכים שמצביעים על קיומו של קשר, כפי הנראה, קשר רציף לאורך תקופה ארוכה, בין ארגון בצלם לגופים צהליים ומשטרתיים. המסמכים מעידים שבמהלך חקירה שהתקיימה בעניינו של לוחם מג"ב בעניינה של פעילות מבצעית כנגד הפרות סדר ביקשה משטרת ישראל את התערבותו של ארגון בצלם לצורך קבלת מוצגים שונים, כמו למשל קליע של נשק שלכאורה פגע בפלסטיני. מסמך נוסף שעורר את תשומת הלב מתייחס למכתב שיצא מגורם צה"לי בפרקליטות לארגון בצלם ממנו ניתן ללמוד על קשר הדוק שמתקיים בניהם לאורך זמן. מעורבות של גורמים שונים שאינם נמנים על גופי החקירה והאכיפה כגון משטרה וצה"ל מדליקים אצלי נורה אדומה. לפי עניות דעתי יש לבחון בקפידה רבה את הדרך שבה המשטרה ואולי גורמים אחרים קיבלו לידם ראיות מגורמים פלסטינים מתוך מטרה להתחקות אחרי האוטנתיות של ראיות אלו ושמא אולי חלילה מוצגים וראיות אלו זוהמו בטרם הועברו לגורמים הישראלי, אנו בעיצומה של בחינת הדברים מול גורמי הפרקליטות".

קריקטורה: אלחנן בן אורי.

1 2

 

5 תגובות “מסמך חושף: "דיאלוג פורה, נהלי עבודה ואינטרסים משותפים" בין צה"ל ל"בצלם"

 1. אוהב הארץ

  למה אתם חושבים שבצלם ארגון שמאל קיצוני? מטרותיו ברורות:
  * שחיילי צה"ל יבצעו את המוטל עליהם, בלי להרוג חפים מפשע (ואם יש פשע – לתעד ולא לטעון טענה גנרית של ידוי אבנים)
  * לצאת מהשטחים הכבושים כי הכלכלה במדינת ישראל מבוססת על אינטל, גוגל, IBM, ולא על מסעדה מקומית באמצע נווה-nothing. ככל שישראל מרחיבה של השטחים אין פתרון בינלאומי, מחרימים אותנו והכלכלה נפגעת. להזכירכם ההתנחלויות מסובסדות על חשבון משלם מיסים חילוני.
  * כל ארגון, ימין\שמאל אשר יכול לספר ראיות בתיק, הרי זה מבורך. המשטרה מחפשת ראיות ולא דעות.

  1. אברהם

   ומדוע אינך מתקומם כאשר מחבל ערבי רוצח אזרחים יהודים חפים מפשע וכאשר אותם ערבים "חפים מפשע" לא רק שלא מוחים כאשר יהודים נרצחים אלא אפילו צוהלים ברחובות ומחלקים סוכריות. .אם תבדוק לעומק , תגלה שיש אחוז לא מבוטל של יזמים ועובדי היי טק שחובשים כיפות ומתגוררים ביו "ש והרבה מהחבריה שלך העדיפו להגר לחו"ל כי מבחינתם הכסף הוא מה שקובע ולא הזכות להיתגורר בארץ ישראל לאחר כמעט אלפיים שנות גלות ונדודים בארצות הנכר .

 2. חיים

  צהל הכניס למדינת ישראל 50000 מסתננים מסודן דרך הגבול המיצרי,
  עד היום העיניין לא נחקר, איש לא נידרש לתת תשובות בנושא, מפקד מג"ב שמעל בתפקידו ובגד בעם ישרל לא נישאל בעיניין,
  אתם מדברים על "מסמכי הבנה" כשלמעשה צהל הפך לזרוע מבצעית של NIF

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים