נעצר בגלל שם דומה: המשטרה תפצה ב16,000 ₪

דוד כהן נעצר, נשלח למעצר בית בערבות וטלפונו נלקח ממנו – וכל זאת בשל טעות בזיהוי. כעת תפצה אותו המשטרה ב16,000 ₪ במסגרת הסדר פשרה. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו "לא היתה למדינה הגנה אמיתית על מעצר השווא.. סגרו תיק שחבל שנפתח מלכתחילה".

המשטרה תפצה ב16,000 ₪ את דוד כהן, תושב כפר סבא כבן 50, שנחקר, נעצר, שוחרר למעצר בית, נאלץ לחתום על ערבות ומכשיר הטלפון שלו נלקח ממנו – וכל זאת בשל טעות בזיהוי. כהן עבר את משוכת הייסורים הזו היות ושמו דומה לשמו של אדם שהסית בפייסבוק נגד הקהילה הלהט"בית ומצעד הגאווה באשדוד לפני כשנה.

כהן תבע את משטרת ישראל על העוול שנגרם לו בגין מעצר שווא, הפרזה בתנאי השחרור, פגיעה בפרטיות בשל נטילת הטלפון הנייד, איזוק שלא כדין ולשון הרע. בתחילה הגישה המשטרה כתב הגנה, אולם לאחר מכן הסכימה להסדר פשרה, במסגרתו פוצה כהן.

בכתב התביעה שהגיש כהן באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו נכתב בין היתר כי כהן נאלץ לקטוע את שגרת חייו בשל החקירה והמעצר. בנוסף, לאחר שכהן פרסם את דבר הטעות שבמעצרו בתקשורת, פרסמה המשטרה תגובה שהשחירה את פניו של כהן בציבור. מדובר בתגובת המשטרה שמסר הכתב משה נוסבאום בערוץ 12.

לפי התביעה "מסר משה נוסבוים את תגובת המשטרה הכוללת הכפשות כוזבות חסרות יסוד שנמסרו ביודעין, לפיהן התובע פרסם כביכול פרסומים קשים נגד הקהילה הלהט"בית בעבר – הדברים לא היו ולא נבראו".

עוד נכתב בתביעה "כמו כן מסר נוסבוים בשם משטרת ישראל כי התובע כביכול כן עובד באשדוד, ובסיכום הדבר מסר.. כי לפי כל ההערכות המודיעיניות התובע הוא האיש המבוקש. המגננה התקשורתית הזו היא מגננה כוזבת, שהתפרסמה ברייטינג של ערוץ 12 קבל עם ועולם, וגרמה לפגיעה חריפה בתובע, שכן מכרים רבים שלו פנו אליו עם ההכפשות של משטרת ישראל כנגדו, ונגרמה לתובע ולבני משפחתו פגיעה חריפה נוספת, ובלתי מוצדקת".

צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר, פלאש 90

בתחילה הגישה המשטרה כתב ההגנה לתביעה, בו הכחישה כי העבירה תגובה שכזו לכתב נוסבאום "מוכחשת כל טענה המייחסת פרסום מידע כוזב ו/או פוגעני ו/או בכלל בעניינו של התובע..". אולם לאחר מכן הסכימה להסדר פשרה.

נזכיר כי המעצר התרחש לפני למעלה משנה, במהלכו הואשם כהן כי פרסם בפייסבוק פוסט פוגעני נגד קהילת הלהט"ב לקראת מצעד הגאווה שהתקיים בעיר אשדוד. למותר לציין כי לכהן אין שום קשר לעיר אשדוד, היות והוא גר בכפר סבא ועובד בירושלים. טענת המשטרה היתה כי שמו של כותב הפוסט היה 'דוד צבי', ושמו הפרטי של כהן הינו דוד-צבי. כהן הסביר לשוטרים כי חשבון הפייסבוק שפתח לפני עשור לא פעיל כלל, וכן הוא אינו משתמש בשמו השני.

למרות זאת נעצר כהן, הובא לתחנת אשדוד, נאלץ להשתחרר לביתו בערבות כספית ומכשיר הטלפון שלו נלקח ממנו. כהן הגיש תביעה נגד המשטרה על התנהלותה, וכאמור כעת מפצה אותו המשטרה ב16,000 ₪.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את כהן מסר "לא היתה למדינה הגנה אמיתית על מעצר השווא הזה ולכן הם פנו מאוד מהר ובאינטנסיביות רבה לאפיק הפשרה, וסגרו את התיק שחבל שנפתח מלכתחילה".

Call Now Button