נעצר מעצר שווא ותובע את המשטרה.

29.05.17

תושב השומרון, בחור ישיבה, כבן 21, הגיש תביעה אזרחית כנגד משטרת ישראל על סך 30,000 ₪ בגין מעצר שווא אשר ביצעו על פי הנטען שוטרים מימ"ר ש"י כנגדו.

ראשית הסיפור לפני כשלושה חודשים, אז התקיים דיון באישום פלילי שתלוי ועומד כנגד התובע. התובע, אשר היה חולה לא התייצב לדיון והוצא כנגדו צו הבאה. לאחר מספר ימים הציג התובע לבית המשפט באמצעות עורכך דינו אישור מחלה והתנצל על כך שלא התייצב. כתוצאה מכך ביטל בית המשפט את צו המעצר שיצא כנגדו.

למרות זאת, ארבעה ימים לאחר ביטול צו ההבאה, נעצר התובע במחסום חיזמה ע"י בלשים מימ"ר ש"י מכוח אותו צו מעצר שהתבטל, אך לתובע לא נמסרה הסיבה עד הגיעו לתחנת המשטרה.

עם הכנסתו לתחנה, עבר התובע חיפוש בהפשטה, כאשר השוטרים משאירים על גופו את תחתוניו בלבד. לאחר מכן הבהירה המשטרה לתובע וכן לעורך דין נתי רום מהארגון שהגיע למקום לסייע לבחור כי אם לא יציג אישור שהצו בוטל, ייעצר ללילה עד שיתקיים דיון בעניינו למחרת.

עו"ד רום איתר והמציא לידיהם את ההחלטה שמבטלת את צו ההבאה ורק אז שוחרר התובע לאחר מספר שעות בתחנת המשטרה.

"מדובר במקרה נוסף בו המשטרה אינה מעודכנת או שגורמי השטח אינם מעודכנים על ביטול צווי מעצר ועושים עקב כך מעצרי שווא, הגורם לפגיעה קשה בחירות ובכבוד האדם" – אומר עו"ד מנשה יאדו מהארגון שמייצג את התובע בהליך האזרחי.

בכתב התביעה מופנית אצבע מאשימה כלפי המשטרה בשל התרשלות: בכך שלא נקבע מנגנון לעדכון ביטול צווי הבאה, לא נקבע מנגנון לווידוא שהביטול התקבל, לא נקבע מנגנון ממוחשב מסודר או אחר לעדכון על ביטול צווים.

בתביעה מפרט עו"ד יאדו את הנזקים הממוניים בגין בטלת זמן ואת הנזקים הלא-ממוניים בגין פגיעה בחירות ובצנעת הפרט על הצער והעוגמת נפש שנגרמו לו על סך 20,000 ₪, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי הדין, סך הכל 30,000 ₪.

בתמונה: עורך הדין מנשה יאדו.

התמונה של ‏ארגון חוננו - הדף הרשמי‏.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים