עוול על עוול על עוול – פרשת חקירת כתב הקול היהודי לא נגמרת

לאחר עתירה לבג"ץ התברר: צו איסור הפרסום על שמו של חוקר ימ"ר ש"י יוסי עובדיה, בגינו נחקר כתב הקול היהודי וחשבון הטוויטר שלו ננעל, יצא תוך הטעיית ביהמ"ש כדי למנוע ביקורת על ימ"ר ש"י בפרשת אהוביה סנדק. בעקבות עתירת חוננו הצו בוטל. עו"ד יאדו " מערכות הצדק צריכות לעשות צדק ולא לפעול בשקרים ובכחוניות"

חודשים לאחר שעיתונאי הקול היהודי אלחנן גרונר נחקר במשטרה בניגוד לנהלים וחשבון הטוויטר שלו ננעל בטענה שהפר צו איסור פרסום, כעת מתברר כי צו איסור הפרסום יצא תוך הטעיית בית המשפט בניגוד לחוק.

גרונר נחקר בעקבות ציוץ שהעלה בחשבון הטוויטר שלו יום לאחר מותו של אהוביה סנדק ז"ל בניגוח רכב בידי בלשי ימ"ר ש"י. גרונר בו כתב אודות חוקר ימ"ר ש"י שהגיע לזירת רצח אהוביה סנדק ותועד כשהוא מחייך כאשר נשאל על האירוע.

"אלה הפנים של ימ"ר ש"י – יוסי עובדיה חוקר מהימ"ר מגיע לזירת הרצח עם חיוך מרוח על הפרצוף", נכתב בציוץ אליו צורף סרטון מהזירה.

למרות שגרונר פרסם את הציוץ לפני הוצאת צו איסור פרסום על שמו של עובדיה, ועל אף שהוא עיתונאי, לבקשת הפרקליטות נעלה הרשת החברתית את חשבונו והוא נחקר במשטרה בניגוד לנהלי חקירת עיתונאים ונלקחו ממנו טביעות אצבע.

בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את גרונר התברר כי הצו בגינו התנהלה הסאגה יצא בכלל תוך הטעיית בית המשפט, ובעקבות כך הוא בוטל לאחרונה.

לאחר שגרונר נחקר במשטרה, ביקש עו"ד יאדו מהרשויות את צו איסור הפרסום, אולם באופן תמוה כלל הרשויות סירבו לספק את הצו.

רק בעקבות עתירה לבג"ץ הועבר הצו ואז התברר כי הצו יצא תוך הטעיית בית המשפט משום שהצו מתייחס לסעיף 70 א' המאפשר לחסות את שמם של חשודים בפלילים, אולם חוקר המשטרה יוסי עובדיה בגינו הוצא הצו כלל לא היה חשוד בהריגת אהוביה סנדק אלא הגיע לזירה לאחר האירוע.

לאחר שהתברר דבר זה הגיש עו"ד יאדו עתירה לבית משפט השלום בירושלים ובה דרש לבטל את הצו מעיקרו שכן הצו שיצא תוך הטעיית בית המשפט הביא לחקירה פלילית נגד גרונר והתיק נגדו עודנו פתוח.

אולם השופט אלעד וינשל החליט לדון בביטול הצו מיום הבקשה ואילך ולא מעיקרו. בתגובה לבקשה הגיב עורך דינו של חוקר הימ"ר עובדיה והסכים לביטול הצו תוך שהוא כותב כי אכן וידא שעובדיה אינו חשוד בתיק וכי האיומים שנטען כי היו עליו פחתו. במח"ש הגיבו ואמרו כי הם כלל לא ביקשו לחסות את שמו של עובדיה.

בסופו של דבר החליט השופט וינשל על ביטול הצו מעתה ואילך אך לא מעיקרו, וזאת בטענה כי "לא מוכר לי מקור סמכות להורות על כך".

עיתונאי הקול היהודי אלחנן גרונר מסר בתגובה: "כנראה שהתחקירים שפרסמנו על ימ"ר ש"י לא התקבלו בשמחה במשטרה, אבל הנסיונות של המשטרה לסתום לנו את הפה ולמנוע ביקורת על הניגוח שהביא למותו של אהוביה סנדק ז"ל לא יצליחו. עכשיו ברור כשמש שמדובר ברדיפה לא חוקית נגדינו, אבל גם בחקירות לא חוקיות לא ישתיקו אותנו".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אשר עתר לביהמ"ש המחוזי בדרישה לבטל את הצו מעיקרו מסר בתגובה: "‏אנו שמחים על כך שהצלחנו לחשוף את מה שידענו כבר בהתחלה י שצו איסור הפרסום היה בלתי חוקי. המשטרה והשוטרים הוציאו אותו תוך הטעיה ברורה של בית המשפט.

הצו הזה פגע בחופש הביטוי וחופש העיסוק של העיתונאי אלחנן גרונר, ואותה משטרה שהשוטרים מטעמה הטעו את בית המשפט חקרה את גרונר בפלילים על עבירה שהוא העיז להוציא פרסום שמנוגד לצו השקרי הזה", הוסיף עו"ד יאדו.

יאדו ברך על החלטת השופט, אך הסתייג "אנחנו שמחים שהשופט בינשל ביטל את הצו, יחד עם זאת תמוהה שהביטול הוא רק מכאן ולהבא ולא ביטול מעיקרו. איך שופט יכול להותיר על כנו צו שברור וגלוי ואין מחלוקת שיצא על בסיס הטעיה?

זו החלטה תמוהה, לא הגיונית, בלתי צודקת וממילא גם שגויה מבחינה משפטית".

עו"ד יאדו סיפר כי הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי "ואנו סמוכים ובטוחים שהמחוזי ישלים את המלאכה ויוביל לביטול מעיקרו של הצו השקרי הזה. בהמשך לכך כמובן שלא ניתן יהיה להותיר את החקירה הפלילית נגד גרונר על כנה, וגם זו תבוטל והתיק יסגר כפי שהוא אמור להיסגר – בחוסר אשמה.

מערכות הצדק צריכות לעשות צדק ולא לפעול בשקרים ובכוחניות, וזה כולל את כל הגורמים המעורבים בין אלו ששיקרו בפועל בין אלו שהותירו שקר בתוקף", סיכם יאדו.

יש לציין כי לאחר נעילת החשבון בטוויטר וחקירתו של גרונר מתחו בארגון העיתונאים ביקורת חריפה על המשטרה והפרקליטות.

בעקבות החקירה שבוצעה בניגוד לנהלים אמרו במשטרה כי "יופקו הלקחים ויחודדו ההנחיות בדבר חקירת עיתונאים".9

Call Now Button