עליית מדרגה בצווים המנהליים: תושב עדי עד מצא עצמו ב'מעצר יישוב'. מי יהיה הקורבן הבא?

תושב עדי עד, נשוי ואב לילדים, נמצא ב'מעצר יישוב' כתוצאה מצו מנהלי שהוגש נגדו. נאסר עליו לצאת מהישוב ללא הרשאה מיוחדת, דבר הפוגע בפרנסתו, בחופש שלו ובמשפחה כולה. ארגון חוננו ערער על הצו, אולם ביהמ"ש קבע את הדיון לתאריך בו הצו כבר יפקע. בחוננו ביקשו להקדים את הדיון"מדיניות הצווים המנהליים של צה״ל כלפי תושבים ביו״ש היא חרפה"

דניאל זוארץ, נשוי ואב לשניים מהישוב עדי עד בבנימין הופתע לגלות שהוצא נגדו צו מנהלי הכולל הרחקה מיו"ש ואיסור יצירת קשר עם 26 מחבריו. מה שמייחד את הצו המדובר הוא העובדה כי הצו הוצא נגד אדם נורמטיבי, נשוי ובעל משפחה, אשר שירת כלוחם בחה"נ גולני ועד היום משרת במילואים.

בנוסף, לכאורה מתיר הצו לזוארץ להסתובב בתחומי הישוב בו הוא גר וכן בתחומי 'קו הירוק', אולם באופן מפתיע לא אושר לזוארץ מסלול כלשהו המוביל מיישובו אל שאר המקומות בהם מותר לו לשהות, כדוגמת תל אביב וירושלים.

כל נסיעה מהישוב אל תחומי ה'קו הירוק' מצריכה אישור מיוחד ממפקד הכוחות הצבאיים באזור, אישור שבהחלט לא ניתן בקלות. כך מצא עצמו זוארץ ב'מעצר יישוב', ללא יכולת להתפרנס.

זוארץ תיאר את הקשיים אותם חווה משפחתו "הצו משפיע עלינו מבחינה כלכלית. לא אישרו לי עבודה בחנות מסודרת באזור תעשייה שילה, ולא שום בקשה שהגשתי ליציאה כזו או אחרת לשום צורך. בפועל אנחנו גרים במקום קטן שאין לי פה עבודה.

אשתי בהריון ולימודים, ככה שאין לה זמן ויכולת לעבוד. בקשות שהגשתי לעבוד בעבודות אחרות לא נענו או נענו בשלילה, כמו בקשות ליציאות עבור אירועים כאלה ואחרים", הוסיף.

תמונת התושב, באדיבות המצלם

זוארץ מתח ביקורת על השימוש בצו מנהלי "אם בן אדם חשוד בסיכון אוכלוסייה או בסיכון כוחות בטחון וכו' – תעצרו אותי. קחו אותי לחקירה, בית משפט, ותנהלו את זה מסודר. להוציא צו מנהלי זה דריסה של זכויות אדם, של בן אדם שסיכן את החיים שלו בשביל המדינה שלוש שנים בתור לוחם. הייתי צלף בסיירת גולני, נלחמתי בצוק איתן ובעוד פעילויות רבות נוספות, רשום כלוחם מילואים פעיל. אני חובש מתנדב בארגון איחוד הצלה ובעקבות הצו לא יכול לתת מענה רפואי למקרים באזור".

עוד הוסיף זוארץ "אני חושב שגם אותי השב"כ סימן כחלק מהמאבק שלו בכל מה שקשור להתיישבות היהודית ובניסיון להילחם בה. אני חושב שמה שמפריע להם זה הדעות שלי, כי לא באמת עשיתי משהו. הם מנסים לסתום לי את הפה בצו המנהלי הזה, זה ברור, ולא רק לי אלא לכל מי שמקבל צו. לא רק לסתום את הפה אלא גם לחנך מחדש".

ארגון חוננו הגיש ערר נגד הצו לוועדת הערעורים בבית המשפט הצבאי במחנה עופר, אולם הערר נדחה. בארגון הגישו ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע את הדיון בערעור ליום לאחר פקיעת הצו נגד זוארץ.

עו"ד עדי קידר המייצג את זוארץ מטעם ארגון חוננו שלח בקשה דחופה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, בה ביקש להקדים את מועד הדיון "ענייננו בהגבלת חירות מנהלית, ועל כן נדרש דיון מהיר בעניין. בית המשפט הנכבד קבע דיון ליום 30.3, שהינו לאחר סיום הצו – שמסתיים ב29.3. בנסיבות אלו וכדי לאפשר למערער את זכות עמידתו בפני ערכאת הערעור מתבקש בית המשפט הנכבד להקדים את הדיון בדחיפות".

מארגון חוננו נמסר "מדיניות הצווים המנהליים של צה״ל כלפי תושבים ביו״ש היא חרפה. אין מילה אחרת. אדם קם בוקר ומגלה שאלוף הפיקוד הוציא נגדו הגבלות מנהליות שישנו את חייו בחודשים הקרובים. הכל על סמך גחמות וללא שום ראיות שניתן להתמודד איתן בבית המשפט.

לצערנו אין שום יכולת להתגונן מפני צו מנהלי, ובניגוד לעבר שבערכאה המשפטית הצבאית ישבו שופטים שידעו לבחון ולבקר את החלטת האלוף – כיום גורמי השיפוט הצבאי משמשים כחותמת גומי יותר מאשר גורמי ביקורת".

Call Now Button