פיגוע הדריסה המושתק בשער יפו: מבקר המדינה בביקורת על המשטרה

מבקר המדינה בביקורת על התנהלות המשטרה בהשתקת פיגוע דריסה בשער יפו, בעקבות תלונת ארגון חוננו "תחקיר המשטרה העלה מספר ליקויים.. מצאנו את התלונה מוצדקת". עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את הפצוע בפיגוע "מסקנות הבדיקה צריכות להרעיד את אמות הסיפים במשטרה. צריך להתמודד נגד האויב בכל הכוח, מבלי לשכנע את עצמנו שרק יורד עלינו גשם"

בנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה קיבלו את תלונות ארגון חוננו על השתקת פיגוע הדריסה בשער יפו לפני כשנתיים, ומתחו ביקורת על התנהלות המשטרה בחקירת המקרה. בתשובתם נכתב כי התגלו ליקויים בחקירת המשטרה, כי המשטרה שגתה שלא התייחסה לטענות חוננו מיד לאחר הפיגוע וכי הם מקווים שהלקחים יופקו.

פיגוע הדריסה התרחש לפני למעלה משנתיים, סמוך לשער יפו בירושלים. שני בחורי ישיבה עמדו על המדרכה וחיכו שהרמזור האדום יתחלף, כאשר לפתע הגיח לעברם רכב ובו שני בני מיעוטים, עלה על המדרכה ופגע בהם. לפי עדות אחד הפצועים, נסע הנהג לאחור וניסע לדרוס אותם שנית. משלא הצליח יצאו שני המחבלים מהרכב, היכו את הפצועים, בעטו בהם ולאחר מכן נמלטו מהמקום. בזירה אף נמצאה סכין, ומאוחר יותר התברר כי המחבלים ניסו לדקור את הפצוע, אך נכשלו.

בתלונה לנציבות תלונות הציבור נטען כי המשטרה מיהרה לשחרר את החשודים, העדיפה את גרסתם על פי גרסת הפצועים ועדי הראיה, גורמי המחוז התגייסו להגנת החלטת המשטרה על שחרור החשודים והתעלמו מפניות חוזרות ונשנות של ארגון חוננו. בנוסף, הוציאה המשטרה הודעת דוברות מוטעה לגבי האירוע, ודובר המשטרה אף גינה את ארגון חוננו וטען כי מדובר ב"פייק ניוז".

רק לאחר חצי שנה הגיע לשב"כ מידע שהביא לחקירה מחודשת של הפיגוע, אשר איששה את טענות ארגון חוננו. המחבלים נעצרו הואשמו בניסיון לרצח.

כאמור, בנציבות תלונות הציבור קיבלו את הטענות ארגון חוננו. בתשובתם נכתב כי כחצי שנה לאחר הפיגוע ערך ראש ענף חקירות של מחוז ירושלים תחקיר על התנהלות המשטרה בחקירת האירוע. התחקיר, שהועבר גם לעיון הנציבות "העלה מספר ליקויים, הוסקו בו מסקנות והופקו לקחים, אשר הועברו לידיעת כל הגורמים הרלוונטיים במשטרה".

"אין לנו אלא להצר כי פניותיכם הישירות למשטרה בסמוך לאחר האירוע לא הביאו לבחינה נוספת של הדברים", כך משרד מבקר המדינה.

בנוגע לטענה על דברור מוטעה של המשטרה את האירוע נכתב כי מדובר היה בהודעה אישית לכתב אתר 'הקול היהודי', ולא בהודעת דוברות מסודרת. "במסגרת התכתבות זו נמסר מידע לכתב שלא היה מיועד לפרסום לציבור".

עם זאת, קיבל מבקר המדינה את טענות חוננו "על אף שמדובר באמירה שלא לציטוט.. מצאנו לנכון להעיר למשטרה על ניסוח ההודעה. מהמשטרה, כגורם ממלכתי הנותן שירות לאזרח, מצופה להיות זהירה בניסוח שיש בו משום התקפה על מתלונן (או מי שפנה מטעמו) שלמעשה פנה אליה לסיוע".

בסוף תשובת מבקר המדינה נכתב "הבאנו לידיעת המשטרה כי מצאנו את התלונה מוצדקת משני ההיבטים".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את אחד הפצועים בפיגוע ברך על תשובת מבקר המדינה "מסקנות הבדיקה צריכות להרעיד את אמות הסיפים במשטרה. התרענו בזמן אמת מעל כל במה אפשרית על כך שהמשטרה שחררה בלא בדיקה שני מחבלים שגמרו בדעתם לרצוח יהודים. מסקנות המבקר מקבלות רלוונטיות יתירה בימים אלו, בהם מתקיימים ניסיונות רצח של יהודים בירושלים מידי יום. צריך להכיר במציאות ולהתמודד נגד האויב בכל הכוח, מבלי לשכנע את עצמנו שרק יורד עלינו גשם".

Call Now Button