פסק דין: המשטרה פעלה שלא כדין- ותשלם פיצוי כספי

חדשות

עקבו אחרינו

רשימת תפוצה

אם ברצונך להכנס לרשימת התפוצה שלנו אנא הרשם כאן:

מאמרים האחרונים

2 קטינים נעצרו במהלך פינוי מאחז ביצהר – שוטר מג"ב תועד מכה בנשקו בראש אחד מהמוחים כוחות גדולים של מג"ב, צה"ל ויס"מ מפנים החל משעות הבוקר המוקדמות מבנה במאחז סמוך ליישוב יצהר בשומרון. במהלך הפינוי עצרו הכוחות שני קטינים כבני 16 ו-14, בחשד להפרת צו שטח צבאי סגור. עו"ד נתי רום מסייע לעצורים מטעם ארגון חוננו. הפינוי החל בסמוך לשעה 6:00 בבוקר, והכוחות טרם הצליחו לפנות את אחד מהנערים אשר מתבצר באמצעות מתקן מיוחד במבנה. הכוחות פועלים במקום במשך שעות ארוכות עם כלי פריצה ומנסים לחלץ את הנער מהמתקן. מסביבם עשרות תושבים שבאו למחות כנגד הפינוי. התושבים מדווחים על אלימות מצד כוחות הביטחון. באחד מהמקרים תועד שוטר מג"ב מכה באמצעות נשקו את אחד מהתושבים שהגיעו למחות במקום. לפחות 3 מהתושבים נפגעו מאלימות כוחות הפינוי.

המשטרה תפצה את א', שנעצר בהפגנה, עוכב שעות רבות בתחנת המשטרה וזומן לחקירה בטעות – "פאשלה של משטרת מודיעין". בעזרת ארגון חוננו הגיש א' תביעה נגד המשטרה, בה קבע השופט כי המשטרה התנהגה ברשלנות כלפי א' וכי עליה לפצותו "זמנו של התובע אינו הפקר". עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו "נמשיך להיאבק על זכויות המתיישבים"

המשטרה תפצה צעיר שנעצר, עוכב וזומן לחקירה לשווא בשל טעות המשטרה. השופט כתב בהחלטתו כי מהלך האירועים במעצרו של א', הצעיר שנעצר, "לוקה בחוסר מהותי" וכי המשטרה לא סיפקה הסברים להתנהלותה, ופסק על המשטרה לפצותו ב5,000 ₪. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את א' בירך על ההחלטה "פרי נוסף של המאבק על זכויות המתיישבים להפגין ולנוע בחופשיות".

מדובר בהפגנה שהתקיימה לפני כשנתיים מול ביתו של אלוף פיקוד מרכז לשעבר נדב פדן, בעקבות כוונתו של פדן להוציא צו מנהלי נגד תושב יצהר. בהפגנה דרשו המפגינים להפסיק לאלתר את חלוקת הצווים המנהליים לתושבי הגבעות. במהלך ההפגנה דיווחו המפגינים על התנכלות מצד המשטרה ושני אנשים, ביניהם א', עוכבו ונעצרו. כאמור, א' תבע את המשטרה.

בתביעה תואר כיצד "במהלך אמירת סליחות, שהתקיימו במסגרת ההפגנה, ניגשו למרשי שני שוטרים, אחזו בחולצתו ובפאות ראשו, משכו אותו הצידה, אזקו אותו בידיו ורגליו, העלו אותו כעבור רבע שעה לניידת, משם נלקח לתחנת משטרת מודיעין, שם הושאר אזוק בידיו ורגליו".

רק לאחר שעה נמסר לא' זימון לחקירה למחרת היום, כשלאורך כל השעות לא הוצגה בפניו סיבת מעצרו. "א' שוחרר בשעה 1:45 בלילה לערך, ונאלץ למצוא דרך להגיע חזרה לרכבו. בשל השעה המאוחרת וחוסר דרכי התחבורה, נאלץ לצעוד ברגל כשעתיים, על מנת להגיע לרכבו", תואר בתביעה.

אולם, משהגיע למחרת לחקירה כפי שזומן, הופתע א' לגלות כי נפלה טעות בידי המשטרה "למחרת, עת הגיעו בשעות הבוקר לתחנת המשטרה, הופתע לשמוע כי קרתה "פשלה של משטרת מודיעין" והוא משוחרר לביתו מבלי להיחקר", הוסיף עו"ד יאדו.

בפסק הדין, קבע השופט אופיר יחזקאל כי מהלך האירועים בעת עיכובו ומעצרו של א', לוקים בחוסר מהותי, ומעלים חשד לביצוע שלא כדין "משטרת ישראל לא סיפקה הסבר כלשהו להתנהלותה בעניין הזימון לחקירה, לשם מה זומן ומדוע הוחלט לבסוף שלא לחוקרו. זמנו של התובע אינו הפקר, ואין מקום לזמן אדם ששה בתחנת משטרה עד שעה מאוחרת מבלי שיש כוונה לחוקרו".

עוד הוסיף השופט "כמו כן, לא ניתן כלל לקבוע כי התובע אכן עוכב בגין חשד סביר להפרת הצו המינהלי כנגדו, ומהי עילת העיכוב והאם בוצעה כדין. ומשלא ניתן לקבוע את כשירות העיכוב, גם לא ניתן לקבוע כי המעצר בוצע כדין. בגין כך אני פוסק פיצויים על סך 5,000 שקלים לתובע".

עורך הדין מנשה יאדו מארגון חוננו בירך על ההחלטה "אנחנו נמשיך להיאבק על זכויות המתיישבים הצעירים להפגין ולנוע בחופשיות. פסק הדין הזה הוא פרי נוסף של המלאכה שאנחנו עושים לשם כך יום יום".

Call Now Button