צפו: שחרור ראשון בפרשת דומא

12.07.18

שופט בימ"ש המחוזי עמי קובו הורה לפני זמן קצר על שחרורו של הקטין, מפרשת דומא למעצר בית.

הדיון התקיים לבקשת עורכי דינו של הקטין עו"ד עדי קידר מארגון חוננו ועו"ד ציון אמיר, וזאת לאור פסילת ההודאות של הקטין ע"י בימ"ש, בעקבות העינויים שעבר במהלך החקירות.

לאחר החלטת השחרור ביקשה נציגת פרקליטות מחוז מרכז מבימ"ש לעכב את החלטתו וזאת לצורך ערר לבימ"ש העליון כנגד ההחלטה.

נזכיר כי אמש שרת המשפטים איילת שקד שיגרה לח"כ יואב בן צור מש"ס תשובה להצעה לסדר היום אותה הגיש ח"כ בן צור בעניין הקטין.

בתשובתה כתבה השרה שקד כי היא מקווה שבדיון היום בשאלת שחרורו ממעצר של הקטין ינהג בימ"ש במידת הרחמים עם הקטין "מהפרקליטות נמסר לי שביום 5.7.18 הורה בית המשפט לקבל תסקיר שירות המבחן שיבחן אפשרות לשחרור הקטין וכן לאפשרות להשמתו תחת איזוק אלקטרוני. הדיון להחלטה בבקשת ההגנה לשחרור קבוע למחר.

לאור התמונה שנחשפה לציבור עד כה, אני מקווה שהדיון בשאלת מעצרו יעשה במידת הרחמים והשופטים יאפשרו לקטין לנהל את משפטו מחוץ לבית המעצר." כתבה השרה שקד.

השרה הוסיפה כי "ובכלל, כלקח כללי מהפרשה הזו שטרם הסתיימה, אני מציעה לכל הצדדים לא למהר לחרוץ גורלות על פי כותרות בתקשורת.".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' שהגיע היום לבית המשפט ונכח בדיון השחרור מסר "בית המשפט מתחיל היום בתיקון עוול קשה, מהקשים וחמורים בתולדותיה של מדינת ישראל, שהמדינה עוללה לקטין הזה ולמשפחתו. העובדה שהוא מוחזק כבר למעלה משנתיים וחצי בתנאים גרועים מאלה שמוחזקים בהם מחבלי חמאס היא תוצר של מלחמת אגו של פרקליטות המדינה מהמחלקה היהודית בשב"כ ששמו את כל יוקרתם על כתפיו על כתפי משפחתו. גם התנהלות פרקליטת מחוז מרכז בדיון היום היתה שערורייתית וחסרת אח ורע גם לא בדיונים הנוגעים לעבריינים כבדים ולמשפחות פשע.

אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה להתערב סוף סוף בתיק הזה ולהפסיק את מחול השדים שפוגע אנושות במעט מאוד האמון שעוד נשאר לציבור במערכת אכיפת החוק."

עו"ד ציון אמיר המייצג את הקטין יחד עם עורך הדין עדי קידר מהארגון, אמר בתגובה"תחושה של סיפוק מעצם ההחלטה, שבסופו של דבר מאפשרת את שחרורו של הקטין לתנאים מגבילים, אבל לבית.
מה שיותר חשוב בעניינו זה האמירות של בית המשפט שניתח את חומר החקירה ודיבר על הפגיעה בזכויותיו הבסיסיות והחוקתיות של הקטין במהלך חקירתו ואלה דברים חשובים בעניינו. כנגזרת מכך, האמירה הברורה של בימ"ש שהתשתית הראיתית ביחס למעורבות שלו באישומים החמורים התכרסמה לחלוטין ובזה יש בשורה גדולה.

עמדת המדינה גם ברגע הזה, גם אחרי החלטה ארוכה ומנומקת, גם לאחר מעצר חסר תקדים של קרוב ל-3 שנים של קטין שלא הורשע, היא עמדה בלתי צודקת וקשה מאד בעניינו.
אנו מאמינים ומעריכים שההחלטה תישאר על כנה. אנו בדרך הנכונה כדי שהאמת תצא לאור ושיתברר שהקטין לא פשע ולא חטא. " הוסיף אמיר.

https://www.facebook.com/rishmi.honenu/videos/1979607728762801/

צילום תמונה ממוזערת: מרים אלסטר/פלאש 90

 

Call Now Button