תלונה שהוגשה למח"ש על מעצר שווא נסגרה, והערר ששלח עורך דינו זוכה להתעלמות מצד הפרקליטות

רחפן עם שלט שעליו כתוב "אבא+אמא=משפחה" שהוטס מעל מצעד להט"ב בקיץ הקודם הוביל למעצר של הרב דרור אריה. תלונה שהגיש למח"ש על מעצר שווא נסגרה, והערר ששלח עורך דינו זוכה להתעלמות מצד הפרקליטות.

 

התלונה נסגרה, הערר נותר ללא מענה: כך מתנהלות מח"ש והפרקליטות בעניין תלונה על מעצר שווא שעבר הרב דרור אריה, לאחר שהטיס רחפן מחאה במצעד הגאווה בתל אביב לפני למעלה משנה.

במכתב ששלח עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו לראשי מחלקת ערערים בפרקליטות המדינה תיאר כי מדובר באירוע שהתרחש לפני למעלה משנה, בזמן מצעד הגאווה בחוף תל אביב. הרב דרור אריה הזמין הטסת רחפן עם שלט שעליו כתוב 'אבא+אמא = משפחה', מחברה מסחרית המבצעת פרסומים באמצעות הטסת רחפן כדבר שגרתי. בעקבות זאת עוכב הרב אריה לחקירה, ביום שישי, למשך שעות רבות. למרות התלונה שהוגשה למח"ש וליועמ"ש על הפרות החוק של השוטרים בעיכוב הרב אריה, התברר כי מח"ש כלל לא פתחה בחקירה וזאת בניגוד לחובתה על פי חוק.

כמו כן, מח"ש לא ערכה כל חקירה בעניין התנהלות המשטרה במהלך מעצרו, זאת למרות הפגיעה האנושה בחירות, בחופש התנועה ובחופש הביטוי של הרב אריה, המהוות זכויות חוקתיות בכל מדינה דמוקרטית. בנוסף עבירות פליליות שביצעו השוטרים על פי הוראות פיקוד המשטרה כלל לא נחקרו, וכאמור התלונה נסגרה. בעקבות זאת הגיש הרב אריה ערער למח"ש באמצעות עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו, אך כאמור – עד כה במחלקת הערערים טרם טרחו לטפל בערער.

במכתב ציין עו"ד פולסקי כי העיכוב בקבלת החלטה גורם לטיוח ושיבוש החקירה. הדבר ברור כי לאחר חלוף זמן רב מעת האירוע ייווצר קושי לאתר את כלל החומרים הרלוונטיים ואף לחקור חשודים, והעיכוב שולל מהרב אריה את זכותו כי תתקיים בעניין תלונתו חקירה אפקטיבית מהירה ויעילה, שתכליתה להביא לחקר האמת.

כמו כן, אי קבלת החלטה בעניין אף מונעת את האפשרות לפנות לערכאה משפטית בעניין. "הדבר אינו מתקבל על הדעת, כי תלונה מפורטת שהוגשה בעניין התנהלות שערורייתית של משטרת ישראל, לא תזכה לכל התייחסות, לא של המחלקה חקירות שוטרים, ואף לא של מחלקת עררים בפרקליטות המדינה", כתב עו"ד פולסקי במכתבו.

"מדובר בהתנהלות מקוממת", מסר עו"ד משה פולסקי. לדבריו, "אזרח עוכב, אבל בפועל נעצר בערב שבת בלי עוול בכפו רק בגלל שביקש למחות על מצעד הגאווה שנערך בחוף הים של תל אביב. הוא עשה את זה בצורה הכי לגיטימית והכי חוקית באופן שבו פרסומות מסחריות מפרסמות כרגיל, והוא 'זוכה' פתאום לשוטרים שעוקבים אחריו, עוצרים אותו, עושים חיפוש ברכב שלו, מעכבים אותו ופוגעים בחופש הביטוי שלו, ומשחררים אותו רק בסמוך לכניסת השבת. כל זה בלי שום הצדקה, אלא רק בגלל שהוא העז למחות נגד מצעד הגאווה".

"אם כל זה לא מספיק, גם אחרי שהוגשה תלונה למח"ש שום דבר לא נעשה, אפילו לא נפתחה חקירה. קיבלנו את חומר החקירה ממח"ש לאחר שהחליטו לסגור את התיק, ואנחנו רואים שאפילו לא פנו לשוטרים על מנת לקבל מהם תגובה. הגשנו ערער לפרקליטות המדינה כבר לפני ארבעה-חמישה חודשים, ועדיין לא קורה כלום. איך באמת אפשר לסמוך על מח"ש והפרקליטות שהן יגיעו לחקר האמת אם במשך תוקפה כה ארוכה מאז קבלת התלונה לא עושים איתה כלום? אחר כך כבר יגידו שאי אפשר להגיע לחקר האמת כי לא ניתן למצוא את השוטרים המעורבים. פשוט שערורייה", הוסיף עו"ד פלוסקי.

הרב דרור אריה הגיב גם הוא לכך שעד כה במח"ש ובפרקליטות לא עשו דבר על מנת להגיע לחקר האמת בתיק "מח"ש שוב מטייחים מעצר ברוטאלי שמצפצף על זכותו המלאה של אזרח למחות כחוק נגד הפגיעה במשפחה הנורמלית".

 

 

קרדיט: יהודה חנימוב

Call Now Button