בעקבות סרטון – בוטל כתב אישום חמור על תקיפת שוטרים

21.06.18

המדינה חזרה בה לפני מספר ימים מכתב אישום חמור שהוגש בבימ"ש השלום בירושלים כנגד צעיר שרצה לעלות להר הבית, זאת בעקבות סרטון המתעד את רגעי המעצר שהציגה ההגנה. לפי כתב האישום, שהוגש לפני כשנה, מתואר כי הנאשם שרצה לעלות להר הבית כשראשו עטור בתפילין, סירב להיענות לדרישת השוטרים להסיר את התפילין מראשו. לאחר סירובו ביקשו השוטרים מהנאשם לצאת עמם דרך שער המוגרבים, והוא נעתר.

על פי כתב האישום, לפתע חדל הנאשם להתקדם עם השוטרים, נצמד למעקה הגשר, וסירב לזוז. השוטרים הודיעו לנאשם כי הוא עצור, ובמהלך ניסיון המעצר אף נטען כנגדו כי נשך בחוזקה את ידו של אחד השוטרים "וגרם לו לחבלה בפרק כף ידו השמאלית, עד כי השוטר ניצן נאלץ לתת לנאשם מכה כדי לשחרר את ידו". בעקבות המתואר הואשם הצעיר בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, ופרקליטות מחוז ירושלים הודיעה כי בכוונתה לדרוש מאסר בפועל כנגדו.

גם בדו"ח הפעולה שמילא השוטר לאחר המעצר, נכתב כי לאחר שהצעיר החל להתקדם עם השוטרים לשער היציאה נעצר פתאום, החל להתנשם ולהאדים, וסירב לבקשותיו החוזרות של השוטר לצאת עמו. בהמשך מתאר השוטר כי הנאשם החל לדחוף שוטרים נוספים, ומחשש שיברח במעלה הגשר היה צורך לעצור אותו בכוח. השוטר והנאשם נפלו לרצפה, ותוך כדי המאבק לטענת השוטר הנאשם נשך אותו בידו השמאלית, כך על פי הדו"ח.

אולם, בסרטון שהובא ע"י ההגנה ומתעד את רגעי המעצר הוצגה תמונה שונה לחלוטין. בסרטון נראה הצעיר עומד בסמוך לשוטרים, כשלפתע ללא כל סיבה נראית לעין שני שוטרים אוחזים בו בחוזקה ודוחפים אותו אל עבר מעקה הגשר. בסרטון מתועד כי מצטרף אליהם שוטר שלישי, וביחד הם משתלטים על הצעיר. נציין כי לאורך כל הסרטון לא נראית אלימות מצד הנאשם.

הסרטון סותר הן את המתואר בכתב האישום והן את המפורט בדו"ח הפעולה של השוטר. בעקבות הסרטון שהציג עו"ד חג'בי החליטה המדינה לחזור בה מכתב האישום נגד הצעיר, ושופטת בימ"ש השלום בירושלים עינת אבמן-מולר החליטה לבטלו.

עו"ד אביחי חג'בי מהארגון שמייצג את הנאשם מסר בתגובה " מלכתחילה חזרנו ואמרנו כי כל חטאו של מרשי היה שביקש להיכנס עם תפילין עטור על ראשו. מרשי לא תקף אלא הותקף באופן ברוטאלי על ידי השוטרים במקום.
למזלנו סרטון שהיה מצוי בידינו ותועד על ידי עובר אורח תמך באופן ברור בטענות מרשי. אנו נפעל בכל האמצעים החוקיים על מנת למצות את ההליכים המשפטיים עם השוטרים התוקפים"

צציום תמונה ממוזערת: יוסי זמיר / פלאש 90.

תגובה אחת “בעקבות סרטון – בוטל כתב אישום חמור על תקיפת שוטרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים