העצורים בשב"כ: נמשך איסור המפגש עם עו"ד

העצורים בשב"כ: נמשך איסור המפגש עם עו"ד
 
שני נערים נעצרו אתמול (א') בשעות הבוקר. על פרטי החקירה הוטל צא"פ. בצעד חריג אחד מהנערים עדיין מנוע מפגש עם עו"ד. ארגון חוננו: "מישהו במערכת החליט למתוח את ספר החוקים"
 
השניים נעצרו אתמול (א') בשעות הבוקר בידי אנשי שב"כ ומשטרה. האחד מתגורר ביישוב יד בנימין, בעוד השני, קטין כבן 16 מתגורר בישוב בגוש טלמונים. תחילה נעצר עימם בחור נוסף ששוחרר כבר אמש. על פרטי החקירה והחשדות הוטל צו איסור פרסום.
 
תחילה, לאחר מעצרם לא נמסר למשפחתם ולעורך דינם לאן נלקחו ומה החשדות כנגדם. לאחר מס' שעות הם אותרו בידי עו"ד עדי קידר מארגון חוננו במתקן מעצר של שרות הביטחון הכללי בפ"ת. עו"ד קידר אשר פנה בבקשה להיפגש עמם סורב ע"י החוקרים לפגוש את העצורים ונמסר לו כי קיים לגביהם צו איסור מפגש עם עו"ד. 
 
יצוין כי צו זה הינו חריג ביותר ושמור למקרים של "פצצות מתקתקות", וכי בעבר עלתה דרישה מצד גורמים במשטרה ובמערכת הפוליטית לעשות שימוש בצווים מסוג זה, ובכלים מנהלתיים נוספים כנגד חשודים בעבירות של ארגוני פשיעה ועולם תחתון, אך קריאה זו נדחתה ע"י היועץ המשפטי וע"י גורמים נוספים במשרד המשפטים כיוון שצעדים אלו אינם מידתיים ופוגעים קשות בזכויות העצורים.
 
רק היום (ב'), 24 שעות לאחר מעצרו, הותר לעו"ד ברק פרידמן המייצג את השניים מטעם ארגון חוננו, לפגוש את הקטין בן ה-16. העצור השני עדיין מנוע מפגש עם עורך דינו. 
 
הבוקר (ב') הובאו השניים לבימ"ש השלום בפ"ת שם הוארך מעצרם בידי השופטת מרב גרינברג. מעצרו של הבגיר הוארך בשמונה ימים והקטין בארבעה ימים.
 
מחר בצהריים יערך בבית המשפט המחוזי בלוד דיון בערר שהגיש עו"ד פרידמן מחוננו על צו איסור המפגש לבגיר.
 
"לצערנו שוב אנו רואים כיצד מערכות השלטון מתנהלות פשוט בהיסטריה", נמסר בתגובה מארגון חננו. "הפעלת חוקים ותתי סעיפים שהשימוש בהם ככלל נעשה כלפי מחבלים במקרים נדירים ביותר, בעניינם של קטינים יהודים בצורה קבועה ושיטתית וללא כל מידתיות, מעידה כי מישהו במערכת החליט למתוח את ספר החוקים עד לקצה קצהו, והכל רק כנגד יהודים."
 
מעו"ד ברק פרידמן המייצג את השניים מטעם ארגון חוננו נמסר: "דרך החקירה בה נמנעת מחשוד זכות היסוד הבסיסית, מפגש והיוועצות עם עורך דין, אינה רק פגיעה בסיסית בזכותו של העצור, כי אם פגיעה בערכי הדמוקרטיה עליהם מושתתת המערכת החוקית במדינת ישראל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים